неділю, 14 грудня 2014 р.

Розробки уроків

Тема: Анімалістичний жанр. Практична робота «Наскальні малюнки».
Мета:
1.     Дати поняття про анімалістичний жанр в образотворчому мистецтві;
Поглибити відчуття учнями стильової своєрідності первісного мистецтва; удосконалити вміння й навички створення симетричних форм, навчити передавати основні особ­ливості будови тіла й характер рухів звірів, птахів, а також пластичного вираження си­луетної форми.
2.     Розвивати спостережливість, окомір, зо­рову пам'ять, естетичне ставлення до творів мистецтва й навколишнього світу.
3.     Формувати естетичний смак, активізувати творчу ініціативу учнів.

Тип уроку:
Інтегрований урок засвоєння нових знань, формування умінь та застосування їх на практиці.

Обладнання:

для вчителя: наочність, малюнки вчителя на дошці та на папері.
для учнів: акварель й графічні матеріали для виконання виразного динамічного контуру.

                                     ХІД УРОКУ

I. Організація класу.

II. Актуалізація опорних знань.
Учитель демонструє учням малюнки, фото, репродукції різних видів та жанрів  образотворчого мистецтва. Задача учнів правильно вказати вид, жанр та техніку виконання.

1.Живопис        2. Живопис      3.Скульптура   4.Графіка      5.Архітектура
(пейзаж)            (портрет)           (станкова)                           (культова)

6. ДУМ
(розпис)
ІII АКТИВІЗАЦІЯ УВАГИ ТА ЧУТТЄВОГО ДОСВІДУ УЧНІВ.

            Если видишь на картине
            Нарисован слон,
            Крокодил, жираф, горилла,
            Кошка, иль питон,
            Или звери Аргентины,
            Иль пингвин Арктический,
            Значит, жанр такой картины-
            Анималистический.  

ІV Оголошення теми уроку.
Отже, сьогодні  ви дізнаєтесь про становлення та розвиток анімалістичного жанру в образотворчому мистецтві, ознайомитесь із новими термінами та поняттями, зробите начерки тварин і як художники первісних часів намалюєте наскельний малюнок бізона, мамонта, шаблезубого тигру.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Слово вчителя.
Що таке анімалістичний жанр? Анімалістичний жанр (від лат. тварина) - жанр образотворчого мистецтва, присвячений зображенню тварин.У перекладі з латини animal означає «тварина». Тому предметом зображення картин анімалістичного жанру є тварини.
Наприкінці XIX ст. іспанський археолог Марселіно де Савтуола зробив відкриття, яке викликало запеклі суперечки в науковому світі. У1868 р. в Іспанії, у провінції 3 Сантандер, 3мисливець, полюючи на кіз, знайшов печеру, вхід до якої був засипаний камінням під час обвалу. У1875 р. печеру відвідав археолог-любитель Савтуола і знайшов там кістки давніх тварин, скелет печерного ведмедя і крем'яні знаряддя праці первісних людей. У 1879 р. Савтуола почав у печері археологічні розкопки. Одного дня він узяв із собою дев'ятилітню дочку Марію. Саме вона перша побачила на стелі печери великого бика, намальованого яскравими червоними й жовтогарячими фарбами. Ретельно оглянувши другий зал печери, археолог з'ясував, що її стеля та стіни вкриті малюнками зубрів, виконаними чорною, брунатною та червоною фарбами. Фігури тварин були в натуральну величину, вирізнялися надзвичайною реалістичністю й високою майстерністю виконання. На підлозі вчений знайшов шматки вохри, якими виконувались розписи.
Згодом в Іспанії, Франції, а пізніше й в інших країнах світу знайшли кілька десятків печер, які "дбайливо" протягом багатьох тисячоліть зберігали таємниці первісного мистецтва. Яких тварин зображували на стінах печер?
Звичайно, тих, на яких полювали, адже тварина для первісної людини - не тільки загроза, це - джерело життя. Тому майже в усіх печерних "галереях" були зображені зубри, мамонти, коні, бізони, олені. Спочатку їх найчастіше зображували нерухомими, тобто статичними. Але згодом первісні художники вдосконалювали свою майстерність, зображуючи тварин у русі. Тварин не тільки малювали, а й робили скульптурні зображення. їх вирізали з каменю, кістки, дерева, ліпили з глини.(демонстрація фото, малюнків)

            
Малюнки на камінні
(Кам’яна могила)

Звичайно, у ті далекі часи первісний художник не називав свої роботи мистецтвом, тим більше - анімалістичним. Він малював тварин, бо пов'язував із ними своє уявлення про життя та навколишній світ. Але його прагнення до створення виразної форми, спроби художнього оброблення матеріалу дають підставу саме в цих зображеннях бачити перші витвори мистецтва.
      Особливості первісного мистецтва:
o   Емоційна виразність зображення тварин (первісний мисливець з захопленням і повагою відносився до тварин, вірив у духів звірів, намагався їх не прогнівити, відчував нероздільність всіх творінь природи);
o   Досконале знання будови тварин, що виникло внаслідок довготривалих спостережень за ними;
o   Відображення характерних особливостей руху звірів, що виникло в наслідок досконалого вивчення первісним мисливцем звичок та образу життя тварин;
o   Колірна виразність та динамічність втілення образів тварин (використання переважно теплих кольорів, динамічність поз, що підкреслює життєстверджуючий пафос наскельних малюнків);

V. Практична робота.
Вчитель пропонує учням виконати колективну роботу «Полювання первісних людей».
Завдання.
1. Намалювати одну тварину(бізон, мамонт, олень, шаблезубий тигр тощо),  силует первісної людини.
2. Вирізати малюнки по контуру.
3. Вчитель вивішує на дошку тло(імітація каменю, скелі), кріпить вирізані фігурки, компонуючи їх у сцену полювання.
VI. Підведення підсумку уроку.
ВИСТАВКА ДИТЯЧИХ РОБІТ
Створення настінного панно «Полювання первісних людей». Оцінка діяльності учнів на уроку. Світ тварин різноманітний і дивовижний. І ми, люди, повинні його оберігати, піклуватися про його мешканців. Браконьєрство, стихійні лиха, аварії знищують тварин. Бережіть, своїх вірних друзів!



клас 6
Тема уроку: Казкові тварини Марії Приймаченко.

Мета:
              1. Ознайомити учнів з творчістю Марії Приймаченко та особливістю       
                 її робіт.
2. Поглибити вміння учнів створювати декоративні та символічні образи за мотивами народної творчості;
Поглибити композиційні навички учнів, навчити розміщувати елементи декору стосовно форми.
3. Виховувати повагу до народної творчості нашої країни.

Тип уроку: комбінований

Обладнання :
для вчителя:
репродукції робіт М. Приймаченко, фотографії зображення декорування тваринними зображеннями різних епох та етнічних регіонів;
для учня:
папір, олівець, кольорові олівці, гумка.
                                Хід уроку.
І. Організація класу.
ІІ. Активізація уваги та чуттєвого досвіду учнів.
Учитель зачитує вірш, демонструючи  репродукцію картини Марії Приймаченко «Їде осінь на коні».
Їде Осінь на коні                                  
на оцій картині
зникли вже у далині
барви жовто-сині                           
розшарілася вона
йде назустріч їй Зима

Цей чудовий вірш написала Марія Гончаренко, а хто ж автор цієї чудової картини? Про це ми дізнаємось сьогодні на уроку.
ІІІ. Оголошення теми  уроку.
Тема уроку: «Казковість тваринного світу в картинах Марії Приймаченко.»
ІV. Пояснення нового матеріалу.
Вступ.
Ще у сиву давнину улюбленою темою у мистецтві було зображення тваринного і рослинного світу.
Тварин малювали, вирізьблювали з дерева чи каменю, наносились на одяг, зброю та знаряддя праці. Проходили часи, зникали давні вірування, а напівказкові образи тварин та рослин залишались в народному мистецтві.
У цих образах втілювались мрії та прагнення людини, за їх допомогою передавалась одвічна ідея боротьби добра зі злом.
Ця ідея є основою творчості народного художника України Марії Авксентіївни Приймаченко.
 І сьогодні неможливо уявити українське народне мистецтво без цієї прекрасної художниці, творчість якої стала новим, вищим рівнем у сучасному народному малярстві.

На дошці портрет Марії Приймаченко

Народилася Марія Оксентіївна 1908 року в селі Болотня на Київщині в сім'ї мистецьки обдарованих людей. Її батько бондарював, займався теслярством і різьбленням по дереву. Бабуся фарбувала і розписувала писанки. Мати, була визнаною майстринею вишивання. Від неї і перейняла художниця вміння створювати той чарівний, характерний для українських майстринь орнамент. Дитинство Марії було затьмарене страшною недугою - поліомієлітом. Через недугу, не маючи можливості працювати в полі, рано змушена усамітнюватися, майбутня майстриня, прагнучи приносити радість людям, свою енергію і працелюбність почала вкладати в мистецтво.
"Починалося все це так, - згадувала художниця. - Якось біля хати, над річкою на заквітчаному лузі пасла я гусей. На піску малювала всякі квіти, побачені мною. А потім помітила синюватий глей. Набрала його в пелену і розмалювала нашу хату...". Кожен приходив подивитися на цю дивину, зроблену руками дівчинки. Хвалили. Її "звірина серія" останніх років - явище унікальне і не має аналогів ні у вітчизняному, ні у світовому мистецтві. Фантастичні звірі - це витвір геніальної уяви художниці. Таких звірів не існує у природі. "Дикий чаплун" - від слова "чапати" - таку назву придумала Приймаченко одному зі звірів, акцентуючи увагу на його лапах. Загадкові звірі художниці завжди мають свою земну першооснову, і поштовхом до їх народження часом стають реалії сьогоднішнього дня. Приймаченківські фантастичні звірі - це і пересторога, і заклик до дружби, до миру. (демонстрація робіт художниці Марії Примаченко)
 
 
       «Корова»                                                              

"Котячий цар"
 
 
                                                   «Звір гуляє»

 

«Чорний звір»                                     
Вчитель пропонує порівняти учням такі картини: «Чорний звір» та «Звір гуляє». (вчитель використовує метод «Мікрофон»)
До дитячої книги художниця звернулася наприкінці 60-х років. Несподіванки тут немає – ще в 1936 р. один з критиків стверджував: „Небагато наших художників зможуть так оформити казку, як це зробить Марія Приймаченко”. Пізніше В. Василенко писав про її малюнок „Лисиця і журавель”: „У цьому малюнку стільки виразності, доброзичливої усмішки і любові до зображених „героїв”, наївності, з якою вони уподібнені людям, що хотілося б бачити цілу книжку для дітей, ілюстровану Приймаченко. 

Учні разом з вчителем роблять висновки, щодо особливості робіт Маріїї Примаченко. (Світ образів Марії Примаченко – казковий, фантастичний. В основі його лежать фольклорні легенди, народні казки та оповідання, враження від них органічно переплетені з дозвіллям. У її творах фантастичне – життєве, а реальне – фантастичне. Усе так, як у казці: звірі, дерева, квіти діють, розмовляють, борються за добро й стверджують його, знищуючи зло.)
 V. Практична робота.
Завдання – виконати малюнок казково-фантастичної тварини в народному, декоративному стилі. Через колір передати характер та настрій тварини. По закінченню роботи, учням пропонується самостійно придумати назву картині, або ім’я казковому звіру.
VІ. Підсумок уроку
Учитель організовує виставку кращих робіт на дошці.
VІІ. Домашнє завдання.
Принести на наступний урок альбом.
VІІІ. Прибирання робочих місць.


Мої роботи

Портрет (гуаш)
Портрет (акварель)
Натюрморт  (акварель) 
"Маки"(кольорові олівці)

"Польові квіти"(гуаш)




Різноманітні техніки малювання.

Батік

Малювати чудові квіти можна не тільки на папері,  а і на тканині. Батік- це мистецтво прикрашати тканину.  Його батьківщина-Індія, де близько 4 тис. років до н.е. для цього застосовували рослинні барвники. Існують такі види батіка : холодний батік, гарячий та вузликовий. Дозвольте продемонструвати вам як завдяки вузликовому батіку можна оздобити одяг прекрасними літніми квітами-маками.

Поетапність виконання :

1. Беремо білу футболку.

2. Зав'язуємо вузлики.
    
3. Розфарбовуємо наші вузлики і розрізаємо ниточку.
 

Модний одяг готовий!!!


         Колаж
Колаж – це прийом в образотворчому мистецтві, коли ціле створюється з фрагментарного. Фрагментами можуть бути фотографії, глянцеві журнали, різнокольоровий папір різних фактур, тканина та фольга. Колаж – це композиція, яка складена з різних графічних елементів, що розташовані поряд чи накладених один на одного. Композиція – це розташування, комплексування та об'єднання окремих елементів в одне ціле.
Робота учениці шостого класу Стадніченко А.
Поетапність виконання:
1. Вирізаємо з газет та журналів різноманітні малюнки, фото. 
2. Розташовуємо вирізки в єдину композицію та наклеюємо на основу. 







Опис досвіду

ОПИС ДОСВІДУ 
вчителя образотворчого мистецтва 
Михайлівського НВК «ЗОШ І – ІІІ ступенів - гімназія»
Тіхонової Яніни Олександрівни

Індивідуальна тема: «Розвиток творчих здібностей учнів на уроках образотворчого мистецтва та в позаурочний час з використанням інтерактивних технологій».

Мета:
Створення сприятливих умов для повноцінної діяльності, розвитку та самореалізації кожного учня;
Розвивати творчі здібності дитини, спираючись на використання інтерактивних технологій, унікальність та неповторність кожного учня.

Актуальність теми.
Актуальність теми полягає в тому, що образотворчому мистецтву належить велика роль у встановленні творчих здібностей дітей, а школа є головним шляхом для формування та розвитку творчих здібностей.
Хіба можна уявити собі освічену людину, яка б не мала самих простих навичок зображення на площині форм об’єктів навколишньої дійсності. Для людини будь якої професії (не кажучи вже про архітектора, дизайнера, інженера – конструктора) – ці навички надзвичайно цінні. Не може людина жити повноцінним життям, у якої немає радості творчості.
Даний шкільний предмет несе в собі значний потенціал для використання інтерактивних технологій і є тим середовищем, що розвиває творчі здібності, художній смак, підвищує інтерес учнів до предмета, виховує почуття прекрасного.

Основна ідея досвіду.
Формування та розвиток в учнів художньо-практичної та творчої діяльності шляхом застосування інтерактивних технологій у навчально-виховному процесі.

Науково-теоретичне обґрунтування теми.
Теоретичні та практичні розробки в цій галузі належать В.Гузєєву,  А.Гіну, О.Пометун, Л.Пироженко, А.Фасолі. М.І. Пентилюк зазначає, що нові підходи до технології уроку створюють сприятливі умови для розвитку творчості учнів, формування  особистості й ставлять ряд вимог до вчителя, як от: уміння діагностувати цілі навчання, досконало володіти мовою, розробляти опорні конспекти, створювати нові види наочності, вільно володіти проблемним навчанням, організовувати групову та індивідуальну роботу з використанням комп`ютерів.
Інноваційна значущість пропонованого досвіду полягає у тому, що, враховуючи вимоги до розвитку системи освіти та, викликане ними, впровадження в навчально-виховний процес початкової школи компетентнісного підходу, для сучасного вчителя надається така педагогічна технологія, яка дозволить поєднати систему особистісно-компетентнісного навчання з класно- урочною системою.
Практична значущість досвіду полягає у впровадженні особистісно- компетентнісного навчання через використання інтерактивних педагогічних технологій та творчих завдань, які спрямовані на виховання гуманних якостей особистості, формування в школярів ключових і предметних компетентностей.
Технологія реалізації ідей. Серед великої кількості традиційних і інноваційних педагогічних технологій мою увагу привернули інтерактивні технології навчання. Як відомо, інтерактивне навчання (за О.Пометун) – це спеціальна форма організації пізнавальної діяльності учнів, яка має на меті створення комфортних умов навчання, за яких кожен учень відчуває свою успішність, інтелектуальну та творчу спроможність.
Щоб зробити урок яскравим та продуктивним я використовую інтерактивні форми та методи навчання, які спираються не тільки на процеси сприймання, пам'яті, уваги, а передусім на творче, продуктивне мислення, поведінку, спілкування.
Задачі діяльності:
Використання інтерактивних педагогічних технологій для розвитку творчих здібностей учнів;
Використання потенціалу навчально – пізнавальної діяльності як засобу стимулювання учнів до виконання творчих завдань на уроках і в дома;

Розвиток особистості учнів в процесі організації діяльності кожної дитини, підтримання його індивідуальності та рівень навчання.


Для повного розвитку творчих здібностей не достатньо мати вроджені задатки. Задатки потрібно перетворювати в здібності. Головне не пропустити цей момент і створити належні умови для успішного розвитку творчих здібностей. Тому на своїх уроках я застосовую інтерактивні технології навчання, що надає мені змогу забезпечити ефективне пізнавально – творче спілкування з учнями. Результатом такого спілкування є створення дидактичних умов для того, щоб учень зміг пережити ситуацію успіху, яскраві та позитивні враження, дивовижні відкриття, активне радісне життя.

Працювати за інтерактивними технологіями надзвичайно цікаво. У дітей виникає інтерес до навчання, що сприяє їхньому інтелектуальному та творчому розвитку. Для ефективного застосування інтерактивних методик на уроках образотворчого мистецтва стараюсь спланувати свою роботу так, щоб:
 - дати учням випереджувальні завдання: прочитати, продумати, виконати самостійні підготовчі завдання. Поспостерігати за явищами природи або довкілля;
- на одному занятті стараюсь використовувати один або два інтерактивні методи;
- визначити хронометраж, ролі учасників, підготувати запитання й можливі відповіді;
- передбачити різноманітні методи для привертання уваги учнів, налаштування їх на роботу, підтримання дисципліни.
Застосування інтерактивних технологій вимагає старанної підготовки з боку вчителя. Ознайомившись з такими методами  необхідно правильно відібрати потрібні, спираючись на певні критерії .
Починаючи урок, мені потрібно налаштувати учнів на вивчення нової теми, звернутися до життєвого досвіду учнів і до набутих ними знань.
         Тому на такому етапі уроку, як актуалізація опорних знань, я використовую такі методи:
·        «Так – ні»
·        Побудова асоціативного куща
·        «Пінг – понг»
·        Розгадування кросвордів, загадок.
Наприклад:
1)    Четвертий клас –тема «Витинанка». Я використовую гру «Так – ні». Зразок витинанки одразу не показую, а пропоную учням відгадати, про що буде йти мова на уроці. Учням потрібно поставити питання так, щоб відповісти можна було тільки «Так» або «Ні».
2)    Сьомий клас-тема «Архітектура». Використовую такий прийом, як – побудова асоціативного куща. 
Дається поняття, навколо якого учням потрібно записати дані відповіді, у вигляді коротких тез раніше засвоєних знань з теми .
«Знайди зайве».
         Учням необхідно обрати зайве слово із запропонованих, наприклад, з тої ж самої теми «Архітектура»:
Барельєф, горельєф, перспектива.
АРХІТЕКТУРА
Лінія, пряма, будинок.
Портрет, пейзаж, місто.
Батік, вишивка, собор
Блакитний

Червоний
Синій
Помаранчевий
Зелений
Жовтий
Помаранчевий
Зелений
Червоний
Блакитний
Фіолетовий
Синій
Жовтий
Фіолетовий

В кінці уроку я зможу ….
Створити
Проаналізувати
Пояснити
Зобразити
Набути навички
ВИДИ ПРОЕКТІВ
ІГРОВІ

ТВОРЧІ

ІНФОРМАЦІЙНІ

ДОСЛІДНИЦЬКІ
Учні беруть на себе певну роль відповідно ідеї та плану проекту
Основані на методах, які реалізують творчі можливості
Основані на зборі інформації, аналізу фактів і процесів з метою донесення її до аудиторії через малюнки, плакати та інше.
Основані на чіткій структурі, актуальності та експериментальності.

ІНТЕРАКТИВНІ МЕТОДИ


Мозковий штурм

Аналіз конкретних проблемних ситуацій

Рольові ситуації

Навчально - ділові ігри

Ігрове проектування
ІНТЕРАКТИВНІ МЕТОДИ
Відповідність меті та задачам уроку
Відповідність дидактичним цілям уроку

Індивідуальні вікові особливості та можливості учнів, їх рівень навченості та вихованості, особливості класу в цілому
Відповідність професіоналізму та досвіду вчителя


Всі ці зайві слова відносяться до якого виду мистецтва? – архітектура.
В молодших класах можна використовувати гру «Хто скоріше?»:
·        на дошці хаотично розмістити кольори веселки. Задача учнів як найскоріше розташувати у правильному порядку кольори (рис.4.).

Рис.4.
На третьому етапі уроку, повідомлення теми, мети уроку, пропоную учням завершити речення «В кінці уроку я зможу …»


Таким чином, учні самостійно усвідомлюють очікування від уроку.
Аналіз картин я використовую для мотивації навчальної діяльності учнів. Для того, щоб учні змогли передати свої враження від сприймання художніх творів, доцільно використати такі методи: «Світська розмова», «Мікрофон», «Ланцюжок». Аналіз картини можна робити за стандартним планом , а можна використовувати інші форми аналізу: предметний, сюжетний, символічний.
Ще одна методика аналізу картини була запропонована А. Мелик – Пашаєвим. На своїх уроках я її використовую при вивченні історичних та побутових жанрів.
Учням пропонується уважно роздивитися картину, але при цьому я їм називаю автора, а назву – ні.
Пропоную учням відповісти на такі запитання:
1.     Як би ви назвали цю картину?
2.     Чи подобається вам ця картина?
3.     Розкажіть про цю картину так, щоб людина, яка її не знає, змогла її собі уявити.
4.     Які почуття та настрій викликає у вас ця картина?
5.     Що на вашу думку автор «хотів сказати» цією картиною? Яка її головна ідея?
6.     Що зробив автор для того, щоб ми зрозуміли його задум?
7.     Щоб ви хотіли додати або внести зміни до вашої відповіді на перше запитання?
Також велику увагу на уроках образотворчого мистецтва я приділяю ігровому проектуванню.
Цей метод є одним із провідних засобів перетворення школи навчання на школу життя, оволодіння учнями навичками планування своєї діяльності, навичками вибору способів та шляхів її здійснення, формування та актуалізація життєвого досвіду учнів.
У широкому розумінні мета проектів – це активний підхід до навчання. Вчитель виконує багато з таких ролей, як організаторську, консультативну, керівничу, а також є партнером навчального процесу.
Отже саме метод проектів є одним із найголовніших компонентів педагогічної системи розвитку творчих здібностей учнів на уроках образотворчого мистецтва (рис.5.).

Рис.5. Види проектів 
Учням особливо подобаються ігрові проекти. Вони з великим задоволенням виступають в ролі архітекторів, дизайнерів, модельєрів.
         Наприклад:
1.) Сьомий клас-тема «Побудова кутового положення будинку». Пропоную учням стати архітекторами, які проектують та оздоблюють  свій майбутній будинок за своєю уявою .
         Клас можна поділити і на групи, тоді завдання мають бути доступними та зрозумілими для дітей. Групи складаю з дітей різних здібностей. Завдання для всіх груп не завжди даю однакове. Роботу в групі завжди обмежую в часі.
2.)На уроці з теми «Писанки України» (5 – й клас) учні, дізнавшись про особливості орнаменту, символів та кольорів кожного регіону України, виконують завдання. Кожна група малює писанку, використовуючи орнаменти, символи та кольори певного регіону нашої Держави. (перша команда «Писанки Прикарпаття», друга команда «Полісся», третя «Поділля», четверта «Наддніпрянщина» і п’ята команда «Запоріжжя».
 В цій роботі учні звертаються до коріння народної творчості, національних та регіональних особливостей і звичаїв, використовують усну народну творчість.
         Проектну роботу можна проводити у вигляді конкурсу, що надає змогу розкрити можливості для використання роботи з групами.
Кожна з груп прагне створити кращий зразок виконання одного й того ж завдання.
Наприклад.
·        Урок в 7-му класі з теми «Графічний дизайн». Цей урок готується заздалегідь. Кожна команда отримує домашнє завдання придумати назву команди. Назва повинна носити ім’я фірми, а логотип,  або торгівельний знак обраної  фірми буде емблемою команди. 
На уроці капітан кожної команди повинен презентувати назву та емблему команди. Ознайомити з історією виникнення обраного логотипу і пояснити, чому його команда обрала саме його. Після ознайомлення з правилами створення логотипу, учні отримують завдання створити логотип для консервного заводу «Смакі».
Ще цікавіше проходять такі уроки, якщо використовувати технологію мультимедіа. Це надає мені змогу використовувати наочність: репродукції художників, фотографії, відео файли і мультиплікацію в інтерактивному режимі. Це розширює  можливості використання комп’ютера в учбовому процесі, що розвиває інтерес до образотворчого мистецтва, дозволяє активно розвивати творчі можливості кожного учня, створює емоційний настрій, що в свою чергу впливає на розвиток художньої творчості.
Таким чином, головна особливість інтерактивних технологій полягає в тому, що вони основані на взаємодії учнів з навчальним оточенням.
Систематичне застосування інтерактивних технологій на уроках образотворчого мистецтва розвиває такі якості особистості, як просторове мислення, гостре відчуття кольору, окомір, формує якість інтелекту людини, важливі для будь якої обраної учнем спеціальності.
Важливою умовою розвитку творчої уяви учнів вважаю також використання різноманітних технік та матеріалів, а також зміну видів образотворчої діяльності.
Тому я використовую такі нетрадиційні техніки, як:
-малювання пальцями;
-ляпкографія;
-малювання по зволоженому папері, відбитки губкою;
-штампи з овочів;
-малюємо свічкою;
-робота з паперовою масою;
-ниткографія;
-малюнки із солі;
-монотипія;
-набризк, зубна щітка – чарівниця;
-колаж, відбиток листя, квіток, гілочок…;
-насип, кольорова манка;
-об’ємна аплікація з домальовуванням деталей;
- малювання на зім’ятому папері;
-малювання мильними бульбашками.
Отже оскільки образотворча діяльність – це відображення навколишнього, малюнок може виконувати різні функції(пізнавальну, естетичну) так, як створюється з різною метою. Мета виконання малюнка обов’язково впливає на характер його виконання. І саме нетрадиційні методи забезпечать виконання таких малюнків.
Знаходячись в постійному творчому пошуку, намагаюсь своєю творчістю надихати дітей до творчої діяльності. Постійно працюю над якістю техніки виконання малюнка, підвищення методичного та професійного розвитку. Опрацьовую методичну літературу. Пробую нові техніки та матеріали. Все нове і цікаве застосовую на уроках та у позаурочний час. Позакласна робота важлива складова моєї педагогічної діяльності. Учні з великим задоволенням приймають участь в позашкільних заходах, демонструючи свій талант та вміння.
Результативність професійної діяльності полягає в тому, що використані методи роботи з учнями дають змогу ефективно формувати та розвивати творчі здібності. Мої учні є постійними учасниками та переможцями конкурсів районного, обласного та Всеукраїнського рівня .
За результатами підсумків річного оцінювання з предмета «Образотворче мистецтво» навчальні досягнення доводять ефективність запровадження інтерактивних технологій .
Працюючи над даною науково- методичною проблемою, я здійснювала моніторинг рівня розвтку пізнавальних процесів учнів 5-7 класів. Для цього використовувала такі методи, як: педагогічне спостереження; соціологічне опитування (бесіда, анкетування); тестування;  вивчення продуктів творчої діяльності учнів тощо. В результаті цих дій було з’ясовано, наприклад, що, у моїх учнів покращились пам’ть та уява .
Отже, у процесі своєї роботи я переконалася, що лише вдала інтеграція сучасних педагогічних технологій інтерактивного, особистісно-орієнтованого, проектного навчання на основі постійного розвитку критичного мислення учнів дасть змогу розвивати творчі здібності, а значить, і формувати творчу особистість учня.
Підсумовуючи сказане, я хочу наголосити. Що учень може погано читати, писати, лічити, але чудово малювати. Отже, у нього добре розвинене почуття прекрасного, яке мені треба розгледіти та створити всі умови для його збереження та розвитку.

                                  Додатки


                                                                                      Додаток 1

  



                                                                                           Додаток 2   

Критерії  відбору інтерактивних методів навчання:





 Додаток 3

ПЛАН АНАЛІЗУ ТВОРУ ЖИВОПИСУ.
1.    Автор і назва твору.
2.    Його сюжет (тема).
3.    Століття, час створення картини (основні риси часу,              втілення в цьому творі).
               4.Формат картини.
               5.Композиція картини: горизонтальна; кругова; вертикальна; трикутна; квадратна.
               6.Що є композиційним центром картини? Чому?
               7.Перспектива:визначити кількість планів, за чим вони закріплені; перехід між планами (плавний, різкий, розривний).
               8. Світло в картині. (Джерело світла, на чому воно концентрується, що виявляє й підкреслює)
               9. Тінь у картині.
              10. Колорит у картині:
співвідношення теплих і холодних кольорів;
чи є контрасти і яка їхня роль?
               11. Техніка написання картини (як художник працював пензлем).
               12. Розкрийте зміст назви картини, особливості творчої манери художника, як даний твір пов’язаний з епохою його створення.
               13. Особисті спостереження та емоційні враження після перегляду картини.

                                                                                                Додаток 4
Проект.

Важливим етапом є презентація роботи. Дитина входить у позицію «Я автор», що є діагностикою сформованих умінь і навичок учнів. За її результатами учні разом із вчителем можуть проаналізувати те, що їм найкраще вдалося, як використані певні виражальні засоби. Такий вид діяльності сприяє саморозвитку школярів.
Особливу увагу звертаю на формування в учнів духовності.
Так, наприклад, проект «Українські писанки» створювався за такими етапами:
o       пошуково – дослідницька робота;
o       створення презентацій у групах;
o       захист проектів;
o       виготовлення малюнку.




                                                                                                   Додаток 5

Малюнки учнів сьомого класу на тему «Кутова побудова будинку.»                 


                  


                                                                                                  Додаток 6

Сценарій уроку « Графічний дизайн. Логотипи.» (8 клас)
ТЕМА: Графічний дизайн. Логотипи.
КЛАС: 8 – Б.
МЕТА:
·        Навчальна – систематизувати і узагальнити знання учнів з даної теми;
·        Розвивальна – розвинути практичні навички опрацювання графічної інформації під час роботи над створенням логотипа, творчі здібності і естетичний смак, сприяти профорієнтації;
·        Виховна – виховувати сучасну творчу людину.
ТИП УРОКУ: Інтегрований урок узагальнення і систематизації знань.
ВИД УРОКУ: Ділова гра.

ПЛАН УРОКУ.
      I.            Організаційний момент (1 хв.).
   II.            Повідомлення теми і мети уроку (1 хв.).
III.            Мотивація навчальної діяльності учнів (2хв.).
IV.            Підготовчий етап гри (5 хв.).
   V.            Перший тур – теоретичний (7 хв.).
VI.            Другий тур – практичний. Творча робота в групах (25 хв.).
VII.            Підведення підсумків уроку (3 хв.).

ХІД УРОКУ.
    I.            Організаційний момент.
1)    Привітання;
2)    Перевірка відсутніх.

II.            Повідомлення теми і мети уроку.
Мета сьогоднішнього уроку – узагальнити отриманні знання. Протягом ряду уроків створюючи різні логотипи, Ви переконалися, що графічний дизайн має широкі можливості.
Сьогодні  ми з вами вдосконалимо навички побудови логотипів.

III.            Мотивація навчальної діяльності учнів.
Графічний дизайн на сьогоднішній день – один з найперспективніших напрямків. Складно зараз знайти сферу життя, де б графічний дизайн не був задіяний. Все, що нас оточує на вулиці, в магазинах, в громадському транспорті, в офісах, в учбових закладах, телебаченні та в Інтернеті – скрізь можна побачити роботу графічних дизайнерів.
Напрямків графічного дизайну дуже багато.
Це і дизайн візиток, конвертів, буклетів, каталогів і, звичайно, логотипів.
Саме про логотипи ми сьогодні з Вами і будемо вести мову.

IV.            Підготовчий етап.
Уявіть, що Ви дизайнери, а точніше дизайнерські групи, яких зібрали на створення нового логотипу. А хто зібрав і з якою метою Ми зараз дізнаємось.
Доброго дня шановні дизайнери! Я головний редактор журналу «Бізнес» і моя мета зібрати як можна більше матеріалу, інформації для статті «Вдалий логотип – вдалий бізнес». Ваша задача – продемонструвати свої теоретичні знання та творчі здібності, зосередженість та цілеспрямованість.
Збори я буду проводити не одна, а з головним нашим гостем.
Зустрічайте – директор консервного заводу Анастасія Вікторівна.
Працювати ми будемо за планом.
Для початку давайте познайомимося з Вами.
Вашим домашнім завданням було вибрати логотип знаменитої на весь світ фірми. Назва цієї фірми буде назвою вашої групи.
Поясніть чому Ви вибрали саме цей логотип (виступ лідерів груп).

V.            Перший тур – теоретичний.
Переходимо до перевірки ваших теоретичних знань.
-Що таке логотип?
-Історія виникнення логотипу.
- Перші логотипи. Якими вони були?
-Яке призначення логотипу?
-Чи потрібно затверджувати логотип в суді і чому?
 Щоб логотип був вдалий треба дотримуватись певних вимог та правил побудови.
 -Назвіть основні вимоги до логотипів.
Перед вами ескізи логотипів до кафе «Зустріч» і до швейної фабрики «Крок». Ваше завдання вибрати самий вдалий і самий невдалий логотип. Хвилину на обговорення, виберіть і обґрунтуйте свій вибір.
(Виступ команд)
Наступний пункт плану – види логотипів.
-Назвіть основні види логотипів.
Перед вами логотипи і ваше завдання буде написати над ними правильний вид (символічний, комбінований, словесний).
Звичайно не останню роль в створенні логотипу відіграє колір.
-Скільки кольорів можна використати в логотипі?
-Які кольори ви б використали для логотипів харчових продуктів?
-Де б Ви використовували такі кольори як синій, чорний, сірий?
-Що Ви скажете про червоний колір?
-Фіолетовий колір?
-Тоді які кольори самі виграшні?

VI.            Другий тур – практичний. Творча робота.
Виступ директора консервного заводу: «Прошу Вас створити логотип до нашого консервного заводу «Смакі». Наш завод розташований на півдні України в Запорізькій області, м. Мелітополь. Влітку наш край славиться добрим врожаєм черешні, абрикосу, вишні, яблук та ін. Тому ми спеціалізуємося на закрутці компотів, джемів, соку саме з цих фруктів.
Представляю Вам логотип наших конкурентів:
«Уманський консервний завод» (Черкаська обл..)
«Одеській консервний завод «Сандора»
«Мукачівський консервний завод «Верес»
Бажаю Вам успіхів. Час пішов.»
Захист робіт.

VII.            Підведення підсумків уроку.
Виставлення оцінок.
Всі учасники показали зробили гарні роботи.
Особливо хочеться відмітити роботу ……………
Безумовно, ви зрозуміли, логотип це обличчя будь якої компанії, який грає не останню роль в її успіхах та процвітанні.
                                                                                       Може хтось із вас у майбутньому стане автором логотипу, який прославить компанію на весь світ.
                                                                                       Хотілося б почути ваші враження від уроку…. побажання…. що було складно для вас, що цікавим.